Іршавська міська рада

Закарпатської області

До уваги жителів громади!

Дата: 10.06.2025 10:46
Кількість переглядів: 102

Фото без опису

Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiіfolia L.) – небезпечний бур’ян родини Айстрових внесений до переліку карантинних бур'янів, обмежено поширених в Україні (згідно наказу від 29.11.2006  № 716 «Про затвердження Переліку регульованих шкідливих організмів» з внесеними змінами та доповненнями від 04.08.2010 та 16.07.2019) як такий, що завдає значної шкоди не лише навколишньому середовищу, але й здоров’ю людини.

Росте вдовж берегів річок, узбіч доріг, залізничних колій, пустирів та смітників. І хоча батьківщиною амброзіїї полинолистої є Північна Америка, нині поширена в більшості областей України.

Квітне рослина у другій половини літа по жовтень. Одна рослина в середньому утворює 30 - 40 тис. насінин, які достигають в серпні - листопаді, й осипаючись засмічують ґрунт (на окремих ділянках чисельність насінин може досягати 200 млн. шт. на 1 га). Поширюється на значні відстані з водними потоками, сприяє й вітер, транспорт (колеса автомашин, тракторів), взуття людини, до якого насіння прилипає разом із ґрунтом. Насіння A. artemisiifolia може бути занесене з відходами переробки насіння с/г культ, із сіном, розсадою.

Aмброзія має високу екологічну пристосованість до нових умов існування. Потрапивши на нові території, вона натуралізується в місцеву флору, витісняє аборигенні види, що призводить до суттєвих змін у фітоценозах. Також засмічує польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, луки та пасовища.

Найчастіше від амброзії потерпають ранні зернові (ячмінь, пшениця, кукурудза), буряк, овочеві, баштанні культури. Погіршує якісні показники зерна, призводить до різкого зниження кормових якостей сіна. На луках та пасовищах бур’ян витісняє злаково-бобові трави.

Найбільшу небезпеку амброзія становить для алергіків. Це рослина – алерген, її пилок спричинює масові алергічні захворювання, так звану «осінню пропасницю» - поліноз, що проявляється у формі риніту, кон’юнктивіту, мігрені, кропивниці, бронхоспазму, бронхіальної астми, гострого бронхіту. У хворого набрякають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, болить голова, посилюється виділення мокроти, настає задишка, сльозотеча, погіршується зір, підвищується температура, виникає слабкість, людина втрачається працездатність.

Фото без опису

Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:

•   узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій, якими перевозиться сільськогосподарська продукція;

• пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км);

•   сільськогосподарських угідь.

Основним заходом боротьби є агротехнічний метод: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На землях, які масово засмічені амброзією, найдієвішим є використання чистого пару. На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати не менше 3 - 4 разів за літо. На значних площах слід застосовувати гербіциди, оскільки хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Асортимент гербіцидів є досить широким, а вибір препарату залежить від культури та фази її розвитку.

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої  для сільського господарства та для здоров'я людини, боротьба з нею повинна стати одним з важливих і першочергових завдань для усіх землекористувачів.

Провідна спеціалістка відділу захисту рослин, фіто-санітарної діагностики та прогнозування ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області    Людмила ШТЕФАНЬО

Фото без опису

Загальні правила для алергіка в сезон цвітіння амброзії:

  • Слідкувати за алергопрогнозом цвітіння на спеціальних онлайн-ресурсах.
  • Зменшити прогулянки в ранкові години, в спекотні та вітряні дні, коли спостерігається найбільша концентрація пилку в повітрі, краще виходити на вулицю ввечері та після дощу.
  • Носити на вулиці медичну маску або респіратор та великі окуляри в період цвітіння амброзії.
  • Змінювати одяг після прогулянки на домашній, приймати гігієнічний душ з миттям волосся, промивати очі водою, а також промивати носові ходи сольовим розчином.
  • Не сушити білизну на повітрі, на ній осідає пилок.
  • Вдома та в автомобілі зачиняти вікна. Користуватися кондиціонером з HEPA-фільтром, очисником повітря.
  • Дотримуватися дієти з урахуванням перехресних реакцій з амброзією (Олена Дружина, лікарка - алергологиня, сайт «Українська правда»).

Не будьте байдужі та дбайте про своє здоров'я! Наведемо порядок з амброзією полинолистою спільними зусиллями! 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь