Фітосанітари радять: хочете мати гарний врожай кукурудзи - купуйте якісне насіння та добриво
При купівлі насіння та посадкового матеріалу особливу увагу необхідно звертати на супровідні документи до нього. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг шляхом реалізації виключно після їх сертифікації.
Сертифікати на насіння та на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:
- насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, щодо якого наявні відомості в Реєстрі сортів рослин України;
- насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;
- садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
Перевірити чи занесений даний сорт або гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, можна на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Вибираючи сорт, необхідно враховувати для яких природно-кліматичних умов вирощування його рекомендовано. У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні зазначено рекомендовану зону вирощування для кожного сорту. Згідно ст. 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, якщо інше не передбачене законодавством:
насіння – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;
садивний матеріал – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості.
Виникає закономірне питання, скільки буде потрібно добрив для посіву кукурудзи в 2025 році? Щоб отримати добрий урожай, необхідно використовувати добрива впродовж усіх етапів зростання.
Необхідно пам'ятати, що підгодівлю потрібно планувати і проводити час від часу – не рекомендується вносити одразу все й одразу. Кукурудза вважається примхливою культурою, і якщо є дисбаланс в грунті, то буде рости з дефектом. Наприклад, надмірна кількість фосфору ґрунту при посіві або призупинить проростання паростків, або взагалі не зійде.
Види і способи підживлення
Сучасні гібриди кукурудзи, такі як: Шаролта, ГС-210, Амарок і т. д., підвищений для створення 1 т зерна і відповідної кількості листо-стеблової маси використовують 18-25 кг азоту, 8-12 фосфору і 16-24 кг калію.
Розглянемо основні мінеральні добрива, що використовуються для кукурудзи:
Азот (N). Впливає і на обсяг, і на сировинні характеристики висаджених культур. Він потрібний для швидкого набору зелених мас, так і для зростання доброго плоду. Має важливе значення на різних етапах росту кукурудзи.
Фосфор (P2O5) важливий при формуванні кореневої системи цієї культури, при утворенні зернівок і періоду цвітіння. Мінус цього елемента стає причиною уповільнення зростання квітки, качана і зупинки розвитку всієї культури.
Калій (Ka2O). Необхідний культури для грамотного розподілу рідини, проведення обмінних властивостей. Без цього компонента кукурудза може висохнути.
Добриво Цинк разом з магнієм потрібен кукурудзі для того, щоб зміцнити імунітет до перепадів температури, і для зростання врожаю.
Перш ніж сіяти кукурудзу, необхідно розуміти, що система коренів у рослин досить слабка і не дуже сприйнятлива до низьких показників температури. Якщо грунт слабо прогрівається, то корені можуть погано рости і недостатньо добре засвоювати харчування. Тому при температурі грунту близько 12 - 14°С тепла може спостерігатися фосфорне голодування. Ознаками цього є червоно-фіолетове або багряне забарвлення листя рослин.
Підживлення фосфором і калієм
Підживлюючи кукурудзу фосфорним і калійним добривом, можна досягти прискорення дозрівання качанів. Крім цього, достатнє харчування фосфором підсилює стійкість рослин при низьких температурах. Варто відзначити, що перед збільшенням вмісту азотних і калійних підживлень, рослини повинні бути забезпечені достатньою кількістю фосфорного добрива.
Харчування фосфором і калієм потрібно вносити в осінній період 60-80 кг/д. після того, як був прибраний попередній врожай, і 10-20 кг/га в рядки при посіві. Для цього рекомендуємо використовувати суперфосфат. Так найбільш ефективною вважається обробка посівного матеріалу і листяні підживлення мікродобривами LF-Біоцинк, LF-Біобор, LF-Біомолібден і комплексне мікродобриво LF-Кукурудза. Для стимуляції росту використовують гумат калію LF-Гумат Лист.
Доза калійних добрив 90-120 кг/га д. в., які вносять під час оранки або під першу культивацію (наприклад, калійна селітра).
Азотне живлення
Щоб максимально підвищити врожайність, кукурудзу варто підживлювати азотом. Де б ви не вирощували цю культуру, саме азот забезпечує високу ступінь виробництва зерна і зеленої маси рослини. Азотне живлення для кукурудзи необхідне впродовж усього періоду дозрівання.
Обсяг азотного живлення не повинен перевищувати 120 кг на один га поля, і додають у грунт під передпосівну культиваційну обробку. Також ефективно використовувати підживлення азотом у фазі 4-6 пар листя і позакореневе підживлення карбамідом 5 кг/га і мікроелементами: цинк, бор, молібден.
Рекомендовані дози мінеральних добрив, кг. д./га: Полісся і Лісостеп N 80-140, P 90-120, K 60-135; Степ N 90-120, P 60-90, K 20-40.
Харчування кукурудзи за допомогою органічних добрив
Під час культивування кукурудзи потрібне органічне мінеральне добриво. Перед періодом посіву збагачуємо грунт в останні дні року під оранку гноєм в розмірі: суглинкові ґрунти 35-40 т/га, супіщані 40-50 т/га і піщані 60-80 т/га. сидератів з урожайністю зел. маси 25-30 т/га внесення органічних добрив не потрібно.
Органічні добрива позитивно впливають на агрохімічні, фізичні та біологічні якості землі, тому вони краще впливають на поліпшення росту кукурудзи.
Вапнування
Оптимальний показник кислотності грунту під кукурудзу становить рн 5,8-7,0. Для приведення кислотності в норму можна використовувати вапнування. Дозування додавання вапна в грунт встановлюють за показником гідролітичної кислотності ґрунту. У легкий піщаний грунт застосовують вапнякове борошно.
Що стосується конкретно добрива вапном, його краще вносити після того, як прибрали попередній урожай. Під час вапнування потрібно добре перемішувати вапно з грунтом. Тому після посипання вапном поле, необхідно пройтися дисковими боронами і плугом.
Цей перелік препаратів допоможе вам ефективно вирощувати кукурудзу та забезпечить високі врожаї з відмінною якістю продукції.
Головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області Володимир ГАЛАС