В Іршаві вшанували чорнобильців
26 квітня – Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу. Вже 39 років минуло з часу аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою техногенною катастрофою ХХ століття. Згадували цю трагедію й 24 квітня 2025 року біля памятного знаку чорнобильцям, що біля суду в Іршаві.
Міський голова Віктор Симканинець разом із головою відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» Василем Пацканом та чорнобильцями з різних сіл поклали квіти, запалили лампадки біля Книги памяті, де вписані імена тих, хто загинув внаслідок ЧАЕС, і яка розташована біля памятного знаку. Опісля священники відслужили панахиду. Вшанували померлих внаслідок аварії на ЧАЕС й хвилиною мовчання.
Міський голова подякував присутнім за жертовність та героїзм. «Наш обов‘язок сьогодні – не забувати подвиг, який здійснили ліквідатори ціною власного життя задля збереження життя і здоров’я майбутніх поколінь. Хай залишиться в минулому й ніколи не повториться жах Чорнобильської катастрофи», - сказав В. Симканинець. Принагідно запросив всіх чорнобильців в сесійну залу міськради, аби поспілкуватися. Євангельські християни-баптисти із с. Дешковиця вручили продуктові набори.
Для інформації. Як повідомив голова ВП ГО «Союз Чорнобиль Україна» Василь Пацкан, який у 1986 -1987 рр. працював в зоні аварії на екскаваторі, наслідки аварії ліквідовували впродовж чотирьох років. З тодішнього Іршавського району були задіяні 365 жителів (медики, будівельники, водії, міліціонери, співробітники ДАІ тощо). Після приїзду чимало з них померли від різного роду хвороб. Нині районна організація нараховує орієнтовно 155 чорнобильців різних категорій. Найстаршому за 80, наймолодшому - за 55 років. Найбільш актуальною проблемою для них є отримання медикаментів та медичних послуг, кажуть у розмові, а також оздоровлення. Іршавські чорнобильці збираються разом двічі на рік - 26 квітня у Міжнародний день катастрофи на ЧАЕС та 14 грудня у День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії АЕС. Хоча комунікують постійно, а також дбають один про одного.
Довідка. За даними Українського інституту національної памяті, у квітні 1986 року після аварії на ЧАЕС радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів України, росії та білорусі в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення, близько пів мільйона з них померли від наслідків радіації. До кінця літа 1986 року більше 90 тисяч осіб було евакуйовано із зони зараження, 81 населений пункт України став безлюдним. Нині існує нова ядерна загроза з боку РФ…