Телефони готові, а ви? Не забудьте про літній час!
У ніч із суботи на неділю (із 29 на 30 березня 2025 року), стрілки годинників переведуть на годину вперед — Україна перейде на літній час.
О 03:00 годинники переведуть на годину вперед. Закон про скасування переведення часу, який ВРУ прийняла торік, не набув чинності — президент його не підписав. У сучасному світі більшість годинників переходять на літній або зимовий час автоматично. Це відбувається завдяки заводським налаштуванням, які забезпечують синхронізацію часу через мережу. Якщо пристрій підключений до інтернету, він сам оновлює час, тому власникам смартфонів, ноутбуків, планшетів і т.п. не потрібно турбуватися про зміну часу. В Україні Годинники переводять із двох причин: через традицію відповідності біологічному календарному часу та для заощадження електроенергії.
Цікаві факти. Переводити годинник залежно від сезону ще 1784 року вигадав тодішній посол США у Франції Бенджамін Франклін. Він підрахував, скільки годин парижани витрачають на сон вранці, коли сонце вже зійшло, і скільки увечері спалюють свічок, перш ніж лягти спати. Порахував Франклін і кількість електроенергії, яку зможуть заощадити фабрики й заводи, коли робота триватиме за денного світла. Тож ідея з переведенням годинників була виправдана потребою в економічній ощадливості.
Першою країною, яка офіційно впровадила літній час (зимовий – це стандартний час, за яким вівся облік до цього) стала Німеччина у 1916 році. Це було пов’язано з серйозними ресурсними дефіцитами в країні під час Першої світової війни.
Годинники переводять у понад 60 країн світу. У Канаді, країнах ЄС, Ізраїлі, Ірані, Австралії та Великій Британії також практикується зміна часу.
Як переведення стрілок годинника впливає на наш організм?! У людини збиваються циркадні ритми, що провокує проблеми зі сном, на деякий час порушує когнітивні здібності мозку. Лікарі стверджують, що перехід на літній або зимовий час однозначно шкодить нашому здоров'ю. Адаптація до нового часу потребує уваги. Ось кілька порад: нормалізуйте свій сон заздалегідь, більше гуляйте на свіжому повітрі та відпочивайте, уникайте сильного стресу, звертайте увагу на харчування.
Фото з відкритих джерел та Івана Костика