Іршавська міська рада

Закарпатської області

Закарпатців попереджають про небезпечну хворобу:  що треба знати і як захистити себе

Дата: 29.06.2023 09:43
Кількість переглядів: 496

Фото без описуСпалахи цього захворювання мають циклічний характер і відбуваються в Україні кожних чотири-п’ять років. Останній спалах кору у Закарпатській області тривав з 2017 по 2019 рік, і з огляду на те, що спалахи циклічні, новий є невідворотним. Тоді захворіло 7 708 осіб, з них 5813 дітей до 17 років (75% усіх хворих). Більшість пацієнтів потребували госпіталізації: 6 036 осіб (78% захворілих) потрапили до лікарень. На жаль, дві дитини не змогли побороти недугу. Після введення воєнного стану та відміни карантинних заходів у 2022 році зареєстровано 2 клінічно сумісні випадки кору (без лабораторного підтвердження) у дітей.

З початку 2023 року в Україні вже зареєстровано випадки кору. Головна причина цього — недостатнє охоплення щепленнями. Незважаючи на те, що перед пандемією COVID-19 рівень вакцинації проти кору в Україні зростав, під час пандемії він почав знову падати.

Війна в Україні створює ще більш сприятливі умови для поширенню кору. Військові дії спричинили руйнування медичної інфраструктури, ускладнили доступ людей до медичних послуг, зокрема вакцинації. До того ж війна призводить до великих скупчень людей у прихистках. У таких умовах кір поширюється швидше, тому як ніколи важливо захистити себе та дітей — вакцинуватися.

Кір є однією з найбільш заразних інфекційних хвороб - 9 з 10 сприйнятливих осіб при тісному контакті з хворим на кір захворіють на кір. Хвороба небезпечна для всіх невакцинованих людей, особливо для дітей до року. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання.

Першою ознакою кору зазвичай є висока температура, яка починається приблизно через 10-12 днів після зараження вірусом і триває 4-7 днів. На початковій стадії може з’явитися нежить, кашель, кон'юнктивіт, а також маленькі білі плями на слизовій оболонці щік (плями Копліка). Через кілька днів з’являється висип, зазвичай на обличчі та верхній частині шиї. Протягом приблизно 3 днів висип поширюється, зрештою досягаючи рук і ніг. Висип тримається 5-6 днів, а потім зникає. У середньому висипання з’являються через 14 днів після зараження вірусом (у діапазоні від 7 до 18 днів).

За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

Серйозні ускладнення частіше зустрічаються у дітей віком до 5 років або дорослих старше 30 років. Найсерйозніші ускладнення включають сліпоту, енцефаліт, сильну діарею та пов’язане з нею зневоднення, вушні інфекції або важкі респіраторні інфекції, такі як пневмонія.

Специфічного лікування від кору немає.

Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини (в 12 місяців та 6 років). Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення. Вакцинація від кору вкрай необхідна майбутнім матерям, адже якщо вагітна жінка захворіє на кір, може статися викидень або передчасні пологи.

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за півстоліття вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики захворювання. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2018 роки смертність від кору знизилася на 73%, а це означає, що вакцини зберегли 23,2 мільйона дитячих життів у всьому світі. Більшість європейців мають щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору.

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь