Заборгованість за кредитним договором перед банком, що ліквідується
Кредитний договір - це договір, відповідно до якого банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити процент.
За рішення власників банку або у разі відкликання Національним банком України банківської ліцензії з власної ініціативи або за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) банк може бути ліквідований.
Якщо банк, який ліквідується віднесено Національним банком України до категорії проблемних, НБУ та Фонд вживають, щодо нього заходи, передбачені Законом України "Про банки і банківську діяльність" та Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Наслідки для позичальників за кредитним договором у випадку ліквідації банку
Віднесення банку до категорії неплатоспроможних, запровадження процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку не припиняють дію кредитних договорів.
Позичальник зобов'язаний повернути банку основну суму боргу та сплатити відсотки у розмірі і у строках встановлені умовами кредитного договору (стаття 1049 Цивільного кодексу України). Така вимога стосується також заборгованості за платіжними картками.
Якщо в банку запроваджено процедуру тимчасової адміністрації, позичальник здійснює платежі для погашення на реквізити банку, вказані у кредитному договорі.
У випадку відкликання банківської ліцензії на початку процедури ліквідації Фонд відкриває накопичувальний рахунок в Національному банку України, на який позичальнику необхідно в подальшому сплачувати кошти за кредитним договором.
Відомості про ліквідацію банку та реквізити накопичувального рахунку розміщуються на офіційних сайтах банку та Фонду.
Переказ коштів на відповідний рахунок можна здійснювати у будь-який зручний для особи спосіб:
- через відділення будь-якого діючого (платоспроможного) банку згідно з його тарифами;
- за допомогою дистанційних каналів діючих (платоспроможних) банків (веб-банкінг, мобільні додатки);
- готівкою за допомогою платіжних терміналів;
- готівкою через каси діючих (працюючих) відділень неплатоспроможного банку.
Позичальники, які мають заборгованість за кредитами в іноземній валюті, можуть вносити (перераховувати) грошові кошти на погашення такого кредиту як у валюті кредиту, так і у гривневому еквіваленті.
Дострокова виплата заборгованості за кредитним договором
Позичальники мають право погасити свою заборгованість перед банком, що ліквідується, достроково, у тому числі, шляхом перекредитування (рефінансування) в іншому банку.
Перекредитування - надання позичальникові нового кредиту з метою погашення ним попереднього кредитного договору.
Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку має право здійснювати реструктуризацію кредитної заборгованості перед банком, що ліквідується.
Умови реструктуризації кредитної заборгованості, що пропонуються позичальникам, затверджуються рішенням виконавчої дирекції Фонду стосовно індивідуально визначених банків, певних категорій заборгованості та/або категорій позичальників і можуть передбачати:
- зміну графіка погашення заборгованості (строків і сум погашення основного боргу, сплати процентів /комісій);
- зміну процентної ставки;
- зміну розміру комісії;
- не застосування/скасування (повністю або частково) нарахованих фінансових санкцій (штрафів, пені, неустойки) за несвоєчасне виконання зобов'язань за кредитним договором;
- зміну черговості погашення боргу.
Що ж таке відступлення права грошової вимоги іншому банку?
Фонд має право передати право грошової вимоги до позичальника (боржника) за кредитним договором іншому банку на підставі договору про відступлення права вимоги. При цьому згода відповідного боржника (позичальника) на укладення такого договору не вимагається.
Приймаючий банк набуває усіх прав та обов'язків кредитора щодо позичальника (боржника) вимоги до якого передані відповідно до договору про відступлення прав вимоги разом із правами за договором забезпечення таких вимог.
У разі продажу кредиту новий кредитор (банк) має письмово повідомити позичальника про заміну кредитора за кредитним договором та вказати нові реквізити на які слід сплачувати кошти. Факт продажу кредиту не змінює умови кредитного договору.
Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до Іршавського бюро правової допомоги за адресою: м. Іршава, провул. Шевченка, 3 або зателефонувавши на номер: (095) 354-04-79